W jaki sposób produkowany jest wodór z fotowoltaiki?
Wodór jest najczęściej występującym na świecie pierwiastkiem, a jego właściwości fizyczne i chemiczne sprawiają, że może być on stosowany jako alternatywa dla paliw kopalnych, a także surowiec, nośnik energii lub jej magazyn. Ze względu na metodę pozyskiwania wodoru podzielić go można natomiast na dwa rodzaje - szary, fioletowy i niebieski lub zielony. W tym artykule skupiamy się więc na produkcji zielonego wodoru z zastosowaniem instalacji fotowoltaicznych.
Czym jest zielony wodór?
Mianem zielonego wodoru określany jest wodór produkowany za pomocą bazującej na elektrolizie wody technologii wodorowej wykorzystującej odnawialne źródła energii. W zależności od rodzaju źródła OZE niekiedy jest on podzielony na dwie dodatkowe grupy, które wyróżniają:
Przeczytaj również: Instalacje fotowoltaiczne we Władysławowie - inwestycja w przyszłość
wodór jasnozielony otrzymywany w procesie elektrolizy wody, w elektrolizerze zasilanym odnawialną energią pochodzącą z farm wiatrowych,
wodór żółty otrzymywany w procesie elektrolizy wody, w elektrolizerze zasilanym odnawialną energią pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych.
Produkcja zielonego wodoru a instalacje fotowoltaiczne
Ze względu na rosnący priorytet produkcji zielonego wodoru w ostatnich latach zauważyć można wzrost popularności systemów fotowoltaika-elektrolizer, w którym specjalizuje się między innymi firma inżyniersko-projektowa EPD. Ich schemat blokowy składa się z instalacji fotowoltaicznych, elektrolizera ogniw paliwowych oraz zbiornika wodoru. Fotowoltaika pełni w nich natomiast niezwykle istotną funkcję, gdyż dostarcza „czystą” energię elektryczną, która jest niezbędna do rozkładu wody na wodór oraz tlen.
Przeczytaj również: Jak przebiega podłączenie i uruchomienie fotowoltaiki?
Metody produkcji wodoru z fotowoltaiki
Produkcja wodoru z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznych może być realizowana na dwa sposoby. Pierwszy z nich to elektroliza alkaliczna, w której elektrolizer wyposażony jest w katodę i anodę zanurzone w wodzie z dodatkiem określonych substancji chemicznych. Druga wykorzystuje natomiast polimerowe membrany protonów (PEM). Przepuszczają one wyłącznie uzyskane w elektrolizie protony wodoru, których ruch wymuszony jest przez zewnętrzny obwód doprowadzający energię elektryczną pochodzącą z fotowoltaiki. Ze względu na szybszą reakcję na źródło energii metoda PEM jest coraz częściej wykorzystywanym sposobem na pozyskiwanie wodoru z fotowoltaiki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana