Jakie są podstawowe typy rekuperatorów?
Stale rosnące koszty ogrzewania, zmuszają do szukania oszczędności. Jednym ze sposobów jest instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła. Sercem tej technologii jest rekuperator, w którego wnętrzu zachodzą procesy wymiany powietrza usuwanego i wypuszczanego do pomieszczenia. Istotne jest, aby umożliwiał odzysk ciepła, z jak największą sprawnością. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Rodzaje rekuperatorów
W zależności od posiadanego wymiennika rekuperatory dzielą się na przeciwprądowe, obrotowe oraz krzyżowe. Każde z tych rozwiązań posiada inne parametry odzysku ciepła, w związku z tym powinny być dobierane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb Klienta oraz możliwości finansowych. Korzystając z porad specjalistów, takich jak projektowanie oraz montaż wentylacji Ventus, zyskujemy gwarancję idealnego dopasowania urządzenia do przedstawionych oczekiwań, jak i precyzyjnego montażu, pozwalającego na pracę w pełnej wydajności. Przed zakupem warto również zapoznać się z charakterystyką każdego z wymienników.
Wymienniki krzyżowe
Są najtańsze, ale nie mają najlepszych parametrów pracy — sprawność odzysku ciepła tych w rekuperatorach sięga przy najbardziej efektywnych około 70%. Charakteryzuje je prosta konstrukcja dzięki braku elementów ruchomych istnieje niskie ryzyko awarii. Strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego są wymieniane przez przepływ na przemian, między oddzielającymi je płytami. Doskonale chronią przed zapachami i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Główną wadą tego rozwiązania jest możliwość występowania szronienia już przy temperaturze wynoszącej -5°C oraz konieczność doprowadzania energii zewnętrznej podczas jego pracy.
Wymienniki obrotowe
Takie rekuperatory do obracania rotora wykorzystują silnik elektryczny, dzięki czemu przez jedną połowę wymiennika przepływa ciepłe powietrze usuwane z pomieszczeń, a przez drugą powietrze do ogrzania. Ich sprawność odzysku wynosi 80% i więcej, a dodatkową zaletą jest możliwość nawilżania doprowadzanego powietrza.
Wymienniki przeciwprądowe
Ich sprawność sięga nawet 90%, mają prostą konstrukcję i nie wymagają doprowadzania dodatkowej energii. Strumienie powietrza płyną w nich równolegle, w przeciwnych kierunkach. Ze względu na wysoką sprawność wymagają zastosowania elektrycznej nagrzewnicy wstępnej, mającej zapobiegać zaszronieniu wymiennika przy minusowych temperaturach. Zamiennia można zastosować wysoko efektywny gruntowy wymiennik ciepła tj. taki, który wg deklaracji producenta zagwarantuje na wyjściu temperaturę dodatnią, nawet przy minus 20 stopni C. Tj. gruntowy wymiennik ciepła typu Provent GEO NATURA. Taka rekuperacja jest coraz częściej stosowana w domach jednorodzinnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana