Jakie są koszty montażu pomp ciepła i czy dofinansowanie je pokrywa?
Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie do ogrzewania domów i mieszkań. Wiele osób jest zainteresowanych montażem tych urządzeń, zastanawiając się jednocześnie, ile to kosztuje i czy można liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące kosztów związanych z montażem pomp ciepła.
Koszt montażu pomp ciepła - na co zwrócić uwagę?
Przy planowaniu montażu pompy ciepła należy wziąć pod uwagę kilka czynników wpływających na koszt inwestycji. Przede wszystkim rodzaj pompy ciepła, np. gruntową, powietrzną lub wodną, różni się ceną zakupu i instalacji. Ponadto, koszt montażu zależy od wydajności urządzenia, wielkości pomieszczeń do ogrzania oraz od rodzaju systemu grzewczego.
Przeczytaj również: Jak przebiega fachowy montaż pomp ciepła?
Dodatkowo, istotne są także koszty dodatkowe związane z przygotowaniem miejsca montażu, niezbędne prace budowlane czy instalacja nowego systemu centralnego ogrzewania. Jest to szczególnie istotne w przypadku gruntowych pomp ciepła, gdzie konieczne jest wykonanie odwiertów.
Przeczytaj również: Jakie zalety mają pompy ciepła?
Czy można uzyskać dofinansowanie na montaż pomp ciepła?
W Polsce istnieje kilka programów dofinansowania, które mają na celu zachęcić do inwestycji w rozwiązania ekologiczne, takie jak pompy ciepła. Najbardziej znanym programem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który oferuje dofinansowanie do pomp ciepła w Lubinie zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw.
Przeczytaj również: Czy w każdym budynku można zamontować pompę ciepła?
Przykładem takiego dofinansowania może być program "Czyste powietrze". Jego głównym celem jest poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne, w tym na pompy ciepła. Dofinansowanie może wynosić nawet 90% wartości inwestycji, a jego wysokość zależy m.in. od dochodów.
Kiedy warto sięgnąć po dofinansowanie na montaż pomp ciepła?
Decydując się na montaż pompy ciepła warto rozważyć skorzystanie z dostępnych programów dofinansowania. Dzięki nim możliwe jest znaczne obniżenie kosztów inwestycji, co przekłada się na krótszy okres zwrotu z inwestycji oraz szybsze osiągnięcie oszczędności wynikających ze zmniejszenia kosztów ogrzewania.
Warto jednak pamiętać, że aplikowanie o dofinansowanie wiąże się z dopełnieniem formalności oraz koniecznością przedstawienia projektu montażu urządzeń. Proces ten może być czasochłonny, jednak korzyści płynące z uzyskania wsparcia finansowego są znaczące i warto rozważyć skorzystanie z takiej możliwości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana