Jaką pompę ciepła wybrać do istniejącego już budynku?
Jednym z nowoczesnych sposobów na ogrzewanie budynków jest korzystanie z pomp ciepła. Systemy te charakteryzują się między innymi ekologicznością, dlatego niektórzy postanawiają zainstalować je w istniejących już budynkach, rezygnując tym samym z używanego wcześniej paliwa. W jakie konkretnie pompy ciepła warto wówczas inwestować? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat
Rodzaje pomp ciepła
Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła nie odbywa się poprzez spalanie różnego rodzaju paliw. Energia jest pobierana ze środowiska naturalnego. W zależności od tego, jakie jest jej konkretne źródło, można wyróżnić pompy ciepła gruntowe, wodne i powietrzne. Pierwsze rozwiązanie zakłada pobieranie ciepła z ziemi, a jego wykorzystanie wymaga instalacji specjalnego wymiennika. Pompy ciepła wodne potrzebują natomiast dostępu do zbiornika wodnego lub studni. Należy zadbać o to, aby znajdowały się one w pobliżu budynku. Najbardziej uniwersalnym rodzajem są pompy ciepła powietrzne. Tychy to przykład miasta, gdzie działają firmy oferujące ich montaż. Są one często wybierane z uwagi na to, że dostęp do powietrzna jest łatwy i nieograniczony. Co więcej, instalacja tego typu pompy ciepła nie powinna stanowić problemu.
Przeczytaj również: Ile miejsca w domu należy przeznaczyć na elementy instalacji pompy ciepła?
O czym pamiętać wybierając pompę ciepła?
Aby odpowiednio dobrać pompę ciepła do danego budynku, trzeba najpierw zapoznać się z jego zapotrzebowaniem na energię. Analizy tego typu powinien dokonać specjalista. Jego zadaniem jest określenie przede wszystkim zapotrzebowania danego obiektu na ciepło, biorąc pod uwagę to, czy pompa będzie jedynym źródłem ogrzewania. W ten sposób określa się między innymi wymaganą moc systemu. Warto zapoznać się z ofertą okolicznych firm wyspecjalizowanych w tej dziedzinie. W przypadku Tychów jest to na przykład Hydro Optima. Jednym z ważnych czynników, który powinno się brać pod uwagę, jest również źródło pobieranej energii. Jeśli w przypadku gotowego budynku nie jest możliwe otrzymywanie jej z wody lub z gruntu, najlepszą opcją będzie prawdopodobnie pompa ciepła powietrzna. W podjęciu właściwej decyzji na pewno pomoże specjalista, który dodatkowo oszacuje koszt inwestycji. Warto rozważyć montaż pompy ciepła, aby uzyskać wydajne i ekologiczne źródło ogrzewania.
Przeczytaj również: Czym się kierować przy wyborze pompy ciepła?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana