Jak przebiega montaż fotowoltaiki?
Montaż paneli fotowoltaicznych to jedna z ostatnich czynności, jakie należy wykonać, aby korzystać z darmowej energii słonecznej. Wcześniej niezbędne jest rozpoznanie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz dostosowanie systemu do warunków technicznych budynku. Co jeszcze trzeba zrobić przed właściwym montażem paneli fotowoltaicznych? Wyjaśniamy w artykule.
Badanie potrzeb klienta
Pierwszym krokiem w procesie montażu systemu fotowoltaicznego jest identyfikacja zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego bądź przedsiębiorstwa. W tym celu należy przedłożyć firmie branżowej rachunki za prąd, najlepiej w możliwie jak najdłuższym okresie rozliczeniowym wstecz. Do tego, aby konsultanci mogli zaproponować optymalną ofertę niezbędne są również szczegóły dotyczące aspektów technicznych obiektu, takie jak:
Przeczytaj również: Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę dla domu?
kąt nachylenia dachu,
orientacja względem stron świata,
powierzchnia posesji (dostępnego miejsca na działce),
wyposażenie w odnawialne źródła energii (np. pompy ciepła).
Do wykonania tzw. audytu fotowoltaicznego specjaliści przeprowadzają też wizję lokalną.
Oferta i sporządzenie kosztorysu
Na podstawie zebranych informacji zespół specjalistów opracowuje wstępną ofertę i zestawienie kosztów instalacji oraz montażu systemu fotowoltaicznego. Opracowanie obejmuje propozycje urządzeń i ich lokalizacji, szczegóły techniczne, obliczenia dotyczące oszczędności i wydajności instalacji. Klient powinien zostać też poinformowany o warunkach gwarancji. Niektóre firmy udostępniają wizualizację obrazującą zamontowane panele. Prace montażowe rozpoczynają się dopiero po zaakceptowaniu umowy i jej podpisaniu przez obie strony. Jedną z firm zajmujących się profesjonalnym montażem fotowoltaiki jest Voltar Kamil Domel – instalacje elektryczne.
Przeczytaj również: Jak z powodzeniem łączyć fotowoltaikę i pompę ciepła?
Właściwy montaż systemu
Montaż instalacji fotowoltaicznej składa się z następujących czynności:
przygotowanie konstrukcji wsporczej,
położenie przewodów,
przymocowanie falownika,
położenie paneli fotowoltaicznych,
podłączenie systemu do sieci.
Rozpoczęcie eksploatacji musi zostać poprzedzone zgłoszeniem do operatora energii elektrycznej. Ostatnim etapem jest montaż oprogramowania do bieżącego monitorowania zużycia energii i uzyskanych oszczędności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana