Jak bezpiecznie utylizuje się akumulatory samochodowe?
Akumulatory samochodowe to jedne z najtrudniejszych odpadów warsztatowych, jeśli chodzi o utylizację. Podobnie do baterii, zawierają w sobie wiele szkodliwych dla zdrowia człowieka i stanu środowiska substancji. Nie można ich wyrzucać do zwykłych śmietników, ani przechowywać w garażach. Jaki jest najlepszy i bezpieczny sposób na pozbycie się zużytego akumulatora?
Dlaczego zużyty akumulator jest szkodliwy?
Akumulator samochodowy jest w przeważającej części zbudowany z silnie trującego i rakotwórczego pierwiastka, jakim jest ołów. Ponadto zawiera kwas siarkowy, mogący powodować oparzenia oraz metale ciężkie, równie szkodliwe dla środowiska naturalnego i organizmów żywych. Gdy jakaś substancja ze źle przechowywanego akumulatora dostanie się do gleby, może dojść do skażenia żywności, która dostaje się do organizmu człowieka, powodując poważne choroby. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze fakt, że zapchanie zaworów bezpieczeństwa akumulatora w wyniku złego przechowywania, może doprowadzić jego wybuchu i wywołać pożar.
Jak przebiega proces utylizacji akumulatora?
Prawidłowy proces utylizacji zużytych akumulatorów składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to rozłożenie zużytych części do samochodów na składowe i podzespoły. Następnie, w procesie recyklingu, odzyskuje się z nich wiele surowców, takich jak ołów, cynk, kadm, lit, mangan, rtęć, wodorotlenki i kwasy, które potem można wykorzystać ponownie do produkcji nowych akumulatorów lub tworzyw sztucznych.
Co zrobić ze zużytym akumulatorem?
Pierwszą możliwością jest oddanie zużytego akumulatora w sklepie, przy okazji zakupu nowego. Każdy sprzedawca detaliczny jest obecnie zobowiązany do jego nieodpłatnego przyjęcia. Jeśli nie planujemy zakupu nowej baterii, można skorzystać z usług funkcjonującego w każdej gminie, Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Stary akumulator można także powierzyć doświadczonej firmie, specjalizującej się w demontażu pojazdów, takiej jak Arpol Auto Złomowanie. Tylko wówczas mamy pewność, że szkodliwy odpad został przekazany w odpowiednie ręce i będzie odpowiednio zutylizowany, z zachowaniem wszystkich norm i przepisów. Potwierdzeniem tego, jest Karta Przekazania Odpadu (KPO), którą obowiązkowo powinniśmy otrzymać, oddając akumulator.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana